تبلیغات
کارآفرینی - تعریف کارآفرینی
کارآفرینی
خوش آمدید

كارآفرینی چیست؟
 

كارآفرینی فرآیند یا مفهومی است كه در طی آن فرد كارآفرین با ایده‌های نو و خلاق و شناسایی فرصتهای جدید، با بسیج منابع به ایجاد كسب و شركتهای  نو، سازمانهای جدید و نوآور رشد یابنده مبادرت  می‌ورزد . این امر توام با پذیرش خطرات است ولی اغلب منجر به معرفی محصول یا ارائه خدمت به جامعه  می‌شود. بنابراین «كارآفرینان» عوامل تغییر هستند كه گاهی موجب پیشرفتهای حیرت‌انگیز نیز شده‌اند.

انگیزه‌های مختلفی در كارآفرین شدن مؤثر می‌باشند كه از جمله آنها: نیاز به موفقیت، نیاز به كسب درآمد و ثروت، نیاز به داشتن شهرت، و مهمتر از همه نیازمندی به احساس مفید بودن و ...

استقلال طلبی را می‌توان نام برد.

افراد از ویژگیهای شخصیتی خاص و گوناگونی برخوردار می‌باشند طبیعی است كه برخی از ویژگیهای كارآفرینان متمایز و برجسته از سایر افراد است به طور مثال داشتن خلاقیت و نوآوری، دارا بودن قدرت تحمل ابهام، داشتن اعتماد بنفس و عزت نفس، آینده نگر و عمل گرا بودن، و فرصت شناس بودن. شیوه های پرورش این ویژگیها متفاوت است.مطالعه و بررسی در زمینه اقدامات بعمل آمده در مورد موضوع كارآفرینی در كشورهای مختلف بیانگر آن است كه دانشگاهها در زمینه های آموزشی و پژوهشی پیشقدم بوده اند ولی فارغ التحصیلان بدون توجه و قصد بكارگیری آموخته ها و قدرت ابتكار خود در راستای شروع كار و ارائه محصول و خدمت در بازار كار، چندان موفق نبوده اند.

 برای ترویج روحیه كارآفرینی از طریق ایجاد و حمایت از خلاقیتها توسط اساتید محترم، چند راهكار می تواند مفید واقع گردد:

 •    طرح سوالات و گاهی ایجاد محیط معما گونه در تدریس.
 •    آموزش نحوه تفكر علمی و چگونگی آزمون فرضیه ها.
 •    تشویق دانشجویان به مشاركت و ذهن انگیزی در تدریس.
 •    محترم شمردن سوالات اصیل.
 •    اجازه دادن برای برقراری ارتباط جهت گفتگو در مورد تجاربی كه كسب كرده اند.
 •    تشویق به احساس عزت نفس و اعتماد به نفس، و
 •    تشویق دانشجویان مقاطع تحصیلات تكمیلی به اخذ پایان نامه های مرتبط با مفاهیم كارآفرینی.

با توجه به اینكه یكی از پیامدهای مثبت كارآفرینی اشتغال مولد است طرح كاراد با هدف «ترویج و بهره‌مندی از پیامدهای مثبت» خود در بین دانشگاهیان و فارغ التحصیلان ارائه شده و بمورد اجرا گذاشته شده است.

2 - كارآفرینی چیست؟

 در مورد تعریف كارآفرینی دیدگاه های مختلفی وجود دارد و درك كامل مفهوم و موضوع \" كارآفرینی \" نیازمند اطلاع از دیدگاه های بین رشته ای می باشد. كارآفرینی برحسب ماهیت خود و توجه محققان رشته های مختلف از نظر روانشناسی، جامعه شناسی، اقتصاد، صنعت و حتی تاریخی تعریف شده است.

واژه كارآفرینی از كلمه فرانسوی \"Entrepreneurs\" به معنای \"متعهد شدن\" نشات گرفته است كارآفرینی اولین بار مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفت و تمامی مكاتب اقتصادی از قرن 16 میلادی تا كنون به نحوی كارآفرینی را در نظریه های اقتصادی خویش تشریح نموده اند.

كارآفرینی از مباحثی است كه در تمامی ابعاد توسعه اقتصادی و اجتماعی از حدود 20 سال به این طرف عملاً در دنیای تجارت و كسب و كار مطرح شده است]3[. از جمله تعاریف كارآفرینی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 ژوزف شومپیتر( 1934) فرآیند كارآفرینی را \" تخریب خلاق\" می نامد به عبارت دیگر ویژگی تعیین كننده در كارآفرینی همانا انجام كارهای جدید و یا ابداع روشهای نوین در امور جاری است. روش نوین همان \"تخریب خلاق\" می باشد. از نظر وی نوآوری در هر یك از زمینه های ذیل كار آفرینی محسوب می شود ]1[:

1 – ارائه كالای جدید.

2 – ارائه روش جدید در فرآیند تولید.

3 – گشایش بازاری جدید.

4 – یافتن منابع جدید.

5 – ایجاد هر گونه تشكیلات جدید در صنعت.

كارآفرینی كیفیتی است كه افراد را قادر می سازد یك فعالیت جدید را شروع كنند یا با قدرت و به طور ناباورانه فعالیت موجود را توسعه دهند.

كارآفرینی موتور تحول و توسعه اقتصاد، فرهنگ و جامعه است. رشد و فراگیری این پدیده می تواند به تحول و دگرگونی اساسی در اقتصاد ملی منجر شود. كارافرینی فرآیندی است كه طی ان فرد كارآفرین با ارائه ایده و فكر جدید ایجاد كسب و كار با قبول مخاطره و تحمل ریسك، محصول و خدمت جدید را ارائه میكند.

اگرچه تعاریف گوناگونی از كارآفرینی ارائه شده است، لیكن بیشتر نویسندگان و صاحب نظران در مجموع كارآفرینی را \" فرآیند شناسایی فرصتهای اقتصادی، ایجاد كسب و كار و شركتهای جدید، نوآور و رشد یابنده برای بهره برداری از فرصتهای شناسایی شده می دانند كه در نتیجه آن كالا ها و خدمات جدیدی عرضه می شود\"]1[.

3 – 1 - تعاریف كارآفرین

  ریچارد كانتیلون1 (1730) اولین كسی بود كه این واژه را در علم اقتصاد ابداع نمود و آن را اینچنین تعریف نمود : كارآفرین فردی است كه ابزار تولید را به منظور تركیب به صورت محصولاتی قابل عرضه به بازار خریداری      می كند. كارآفرین در هنگام خرید از قیمت نهایی محصولات اطلاع ندارد  ]1[.

جان باپتیست سی2 (1803) كار آفرین را فردی میداند كه مسوولیت تولید و توزیع فعالیت اقتصادی خود را بر عهده دارد ]1[.

فرانك نایت3 (1921) كار آفرینان را كسانی میشناسد كه در شرایط عدم قطعیت4 به اتخاذ تصمیم می پردازند و پیامدهای كامل آن تصمیمات را نیز شخصاً می پذ یرند ]1[.

طبق نظر كاسون5 (1982) كار آفرین فردی است كه تخصص وی \"تصمیم گیری عقلایی و منطقی در مورد ایجاد هماهنگی در منابع كمیاب\" میباشد. وی \"داشتن توان داوری و قضاوت6\"  را عنصری مشترك در تمامی كار آفرینان تشخیص داده است ]1[. از دیدگاه كارلند7 (1984) كار آفرین فردی است كه شركتی را به منظور سود و رشد تاسیس مینماید  و آنرا مدیریت كرده و از آن برای پیشبرد اهداف شخصی استفاده میكند ]1[.

همچنین به تعاریف زیر نیز می توان اشاره كرد: كارافرین كسی است كه توانایی آن را دارد تا فرصتهای كسب و كار را ببیند و آنها را ارزیابی كند، منابع لازم را جمع آوری و از آنها بهره برداری نماید، و سپس عملیات مناسبی را برای رسیدن به موفقیت پی ریزی نماید ]5[.

كارآفرینان كسانی هستند كه با ایجاد محصولات وخدمات نوین مورد نسیاز مردم، درآمد خوبی كسب می كنند. معمولاً گمان می رود كه كارآفرینان در راه اندازی شركتها تبهر دارند در هر حال، آنها، از هیچ، كسب و كارجدید خلق می كنند. انها به رغم مخاطرات بسیار، پیشگام كارهای جدید می شوند ]4[.

منبع : سایت مركز كارافرینی دانشگاه تبریز

 

 

كارآفرین كیست؟
 

به راستی كارآفرین كیست؟

آیا كارآفرینان ویژگی‌های متمایزی از دیگران دارند؟ نگاهی به مسیر حركت فعالیت‌های كارآفرینان و كنكاش در مبدأ و منشأ حركت و انرژی آنان، منجر به شناسایی و ویژگی‌ها و ارایه تصویری اجمالی از خصوصیات كارآفرینان می‌شود.

چه چیزی باعث می‌شود كه نشاط حركت به سختی و سكون غلبه كند؟ آرزوی آن چیزی كه امروز نیست ولی فردا می‌تواند باشد، اولین چیزی است كه جمود كارآفرین را درهم می‌شكند. یعنی كارآفرین آرزومند است.

آنچه جهت و سیر كارآفرین را برای رسیدن به آرزوهایش تعیین می‌كند از درون او بر می‌خیزد. یعنی كارآفرین كنترل درونی دارد.

او برای آنكه بتواند درست آنچه را كه می‌اندیشد عینیت بخشد و  عزم خود را عملی كند باید رئیس و كارفرمای خود باشد. یعنی كارآفرین نیاز به استقلال دارد.

ذهن پویای او مرزهای از پیش تعیین شده و قالب‌های رایج را درهم می‌شكند. و با وجودی كه همان چیزی را می‌بیند كه دیگران می‌بینند، اما چیزی را می‌اندیشد كه دیگران نمی‌اندیشند. یعنی كارآفرین خلاق است.

وقتی كه خلاقیت از ذهن به عمل منتقل می‌شود، نوآوری صورت می‌گیرد. كارآفرین كسی است كه می‌تواند خبر مخاطرات راه را برای دیگران بیاورد. یعنی كارآفرین خطرپذیر است.

او به جای آن كه منتظر ضمانت بماند، به فكر و تلاش خود تكیه می‌كند، به مشكلات حمله می‌كند و پیش می‌رود پس منفعل نیست. یعنی كارآفرین روحیه‌ای تهاجمی دارد.

لحظه تصمیم آغاز، تنها زمانی نیست كه او با ریسك مخاطره مواجه می‌شود. ابهام یك پایان نامعلوم، بر هر قدم این راه سایه می‌اندازد. یعنی كارآفرین قدرت تحمل این ابهام را دارد.

كسی كه آگاهانه و پیشاپیش خود را در میدان مواجهه با مسائل می‌اندازد، باید توان سخت كار كردن در شرایط پر تنش را هم داشته باشد. یعنی كارآفرین با وجود تنش زیاد، كارایی خود را حفظ می‌كند.

البته ذكر این مطلب نیز لازم است كه تعریف مجموعه‌ای از صفاتی كه كارآفرین ایده‌آل را به تصویر می‌كشد امكان پذیر نیست و از طرفی هر فرد كارآفرین تمام ویژگی‌های به دست آمده در تحقیقات كارآفرینی را ندارد.

با توجه به تعاریف ارائه شده در این خصوص می‌توان گفت كارآفرین كسی است كه:

 •  كار و اشتغال ایجاد كند.
 •  خود اشتغالی و دیگر اشتغالی در سطوح مختلف جامعه ایجاد كند.
 •  محصولات یا خدمات جدید به وجود آورد.
 •  خلاقیت و نوآوری كاربردی در توسعه خدمات، صنعت و اطلاع رسانی داشته باشد.
 •  با خطرپذیری، فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی انجام دهد.
 •  نیازها را شناسایی و آنها را برآورده سازد.
 •  منابع و امكانات را به سوی هدف‌های تولیدی و تكنیكی هدایت كند.
 •  برای تقاضاهای بالقوه محصول بیافریند (پیش‌بینی در عرضه و تقاضا)
 •  ایده خلاق را به ثروت تبدیل كند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه 23 فروردین 1392
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : میم اوجی
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
فروشگاه
کلیه حقوق این وبلاگ برای کارآفرینی محفوظ است